h. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.
Nawet jeden niewyleczony ząb może być
Przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy chodzić do stomatologa. Często czekamy z wizytą, aż zacznie nas boleć ząb - a to duży błąd. Jeżeli ząb boli to zazwyczaj znaczy, że pojawił się już stan zapalny i konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli bardzo zaniedbamy higienę jamy ustnej to może się okazać, że ząb trzeba będzie usunąć. A brak zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować przesuwanie się innych zębów. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego nawet jeżeli wydaje się nam, że zęby mamy zdrowe. Dentysta zrobi dokładny przegląd i ewentualnie zaproponuje leczenie ubytków. Również na kontrolnej wizycie możemy usunąć kamień nazębny, który nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać minimum dwa razy w roku. Zwlekając z wizytą szkodzimy również całego organizmowi. Nawet jeden niewyleczony ząb może być przyczyną rozbicia i złego samopoczucia. Warto wcześniej podjąć leczenie również ze względu na koszty. Im bardziej ząb jest zniszczony to tym droższe będzie jego leczenie.
Nie może być zbyt miękkie i
Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpowiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.