roblemy z zębami to problemy tylko estetyczne oraz ewentualnie czasem bólowe. Dentysta jest więc przez nas odwiedzany najczęściej dopiero wtedy, gdy ból zęba nie daje nam żyć, a wcześniej wszelkie mniej intensywne symptomy problemów po prostu ignorujemy.
W tym miejscu należy zauważyć, że kwestia estetyczna też jest ważna. W końcu jak nas widzą, tak nas piszą i jeżeli na przykład ktoś stara się o dobrą pracę, to wybranie się na rozmowę kwalifikacyjną z zepsutymi zębami (szczególnie, gdy ma się zamiar pracować z klientem) to praktycznie strzał w kolano i pogrzebanie swoich szans.
Poważniejszą kwestią jest jednak stan zdrowia. Chore i zepsute zęby powodują rosnący rozwój bakterii w naszej jamie ustnej, które następnie zatruwają cały organizm. Nieleczone zęby mogą więc doprowadzić na przykład do poważnych schorzeń i stanów zapalnych wielu narządów wewnętrznych.
Na szczęście stomatologia nie łączy się już z bólem i strachem, jak to bywało kiedyś. Istnieją obecnie nowoczesne i zaawansowane metody znieczuleń podczas zabiegów, nawet tak zwane znieczulenia głębokie czy sedacja. I nawet, jeżeli czeka nas endodoncja, która najczęściej związana jest z owianym złą sławą leczeniem kanałowym zęba, to raczej nie mamy się czego bać. Grunt, by wybrać sprawdzonego, doświadczonego stomatologa, którego gabinet jest dobrze wyposażony i ma dobre opinie.
Na szczęście dentysta przyjmuje wszystkich swoich
Odwiedzanie gabinetów dentystycznych nigdy nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. Chyba że ma się całkowicie zdrowe zęby, to wówczas stres jest absolutnie mniejszy. Nie każdy jednak jest w takiej komfortowej sytuacji, więc jeśli się nie jest, to trzeba przełknąć gorzką pigułkę i w końcu odwiedzić taki gabinet. Na szczęście dentysta przyjmuje wszystkich swoich klientów z otwartymi ramionami, dlatego nie należy się martwić. Na pewno dołoży wszelkich starań, żeby pacjent odczuł jak najmniej bólu, bo tego, jak wiadomo, nikt nie lubi. Teraz stomatologia tak się rozwinęła, że dostępne są różnego rodzaju znieczulenia, dzięki którym praktycznie nie odczuwa się żadnego dyskomfortu podczas wizyty. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem, żeby w ogóle uniknąć bólu, są regularne wizyty u stomatologa. W przeciwnym razie może pomoże endodoncja.
Każdy, kto nie wie, czy dany ząb nadaje się do leczenia, czy też nie, powinien odwiedzić zaufanego dentystę, bo tylko on jest w stanie ocenić, czy można jeszcze wyleczyć zęba, czy może nadaje się on tylko i wyłącznie do wyrwania. Każdy człowiek obawia się trochę takich wizyt, ale wydaje się, że jest to coś, czego nie sposób uniknąć na dłuższą metę. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, ale w porę zainteresować się swoim uzębieniem, bo nieleczone zęby są przyczyną wielu dolegliwości i nieświeżego oddechu. A takich atrakcji lepiej unikać, jeśli ma się możliwość wyleczenia swojego stałego uzębienia praktycznie bez bólu.
Nie taki dentysta straszny, jak go malują
Wiele dzieci boi się chodzić do dentysty - nie oszukujmy się, dorośli też miewają z tym problemy. Jednak jest to tak samo ważny lekarz jak rodzinny, więc nie można odpuszczać wizyt tylko z powodu strachu. Zwłaszcza, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Dentysta jest nikim innym, jak człowiekiem, takim jak ty i ja. Różni się od nas tylko wiedzą na temat stomatologii (a trzeba wiedzieć, że stomatologia to nie bułka z masłem do nauki, jako jedna z dziedzin nauk medycznych), oraz tym, że ty siedzisz w fotelu, a twoją buzię to właśnie on musi naprawiać. Lekarz stomatolog zajmuje się nie tylko sprawdzeniem, czy z zębami wszystko w porządku, czy są zdrowe itd., ale również leczy je jeśli jest taka potrzeba.
Największym strachem każdego jeśli chodzi o wizytę u dentysty jest leczenie endodoncyjne (kanałowe), które jest trochę skomplikowane dla zielonych w temacie przyziemnych ludzi. Endodoncja zajmuje się wyłącznie rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Używa się do tego specjalistycznych bardzo cienkich narzędzi. To prawda, że nie jest to przyjemne uczucie, a bywa wręcz bolesne dla pacjenta, jednak właśnie dlatego powinno chodzić się na kontrole, aby uniknąć tak przykrych doświadczeń.
Lekarze stomatologii nie chcą zrobić nam krzywdy, co warto zaznaczyć, ponieważ wielu przerażonych pacjentów myśli odwrotnie. Tak jak nie jest to przyjemne dla nas, tak w pewnym stopniu nie jest i dla dentysty. Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych przed wykonaniem zabiegów mogących sprawiać ból daje się lub proponuje znieczulenie. Nie tylko dla wygody specjalisty, ale i naszej.
Następnym razem przed wizytą trzeba przypomnieć sobie zdanie
"Dentysta też człowiek" i wyobrazić sobie jakbyśmy by czuli się na jego miejscu. Strach uleci w mgnieniu oka.