Dobry stomatolog w Zabrzu - Dla dentystów

stomatolog zabrze

Co oznacza endodoncja

Stomatologia, która jest szerokim działem medycyny, posiada wiele różnych specjalizacji. Jedną z najistotniejszych specjalizacji jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi tak zwana endodoncja. Endodoncja, będąca działem stomatologii

Dobry stomatolog w Zabrzu - Dla dentystów stomatolog zabrze
zachowawczej, zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W ofertach poszczególnych gabinetów stomatologicznych często można spotkać nazwę endodoncja mikroskopowa. Jest to nic innego, jak leczenie kanałowe zębów przy pomocy mikroskopu, który pozwala na większą precyzję oraz dokładniejsze czyszczenie kanałów. Leczenie endodontyczne wykonuje się przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi zęba lub ze wskazań protetycznych przed założeniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających usunięcie zakażonej tkanki, czyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcję. Po wykonaniu czyszczenia kanałów i komory zęba ubytki wypełnia się specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne są nazwami na ten sam rodzaj zabiegu.


Zabieg leczenia kanałowego zębów

Najczęściej z leczenia stomatologicznego trzeba skorzystać w przypadku leczenia ubytków powstałych na skutek próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zapobiegawcza. Istotną dziedziną w ramach stomatologii zachowawczej jest tak zwana endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów, zwane także leczeniem endodontycznym, jest metodą, która leczy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Taka metoda leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów oraz na późniejszym zdezynfekowaniu i wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne wykonują zabieg leczenia kanałowego zębów w razie potrzeby, najczęściej z użyciem mikroskopu. Takie zabiegi są określane mianem endodoncji mikroskopowej i pozwalają na większą precyzję w czyszczeniu kanałów zęba. Leczenie kanałowe zębów jest dość pracochłonnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem, znacznie lepiej jest więc dbać o zęby i regularnie odwiedzać dentystę.


Jakie są specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, która jest osobnym działem medycyny, jest na tyle obszerną dziedziną, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji. W ramach poszczególnych specjalizacji lekarze dentyści wykonują konkretne zabiegi. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.


Usługa wybielania zębów

Wybielanie zębów jest najczęściej oferowaną usługą przez gabinety stomatologiczne jeśli chodzi o zakres usług stomatologii estetycznej. Nie każdy posiada naturalnie śnieżnobiałe zęby, poza tym pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych na zębach mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.